Europinis kėnis (Abies alba)

Tai visžalis spygliuotis medis, užaugantis iki 30 – 50 metrų, o kamieno skersmuos siekia 1,5 – 1 m. Europoje tai antra pagal aukštį medžių rūšis. Auga lėčiau nei paprastosios pušys ar paprastosios eglės, nors tai greičiausiai auganti kėnių rūšis. 20 metų medžiai siekia apie 20 metrų, o gyvena 300 - 500 metų.

Pakantus ūksmei. Labai reiklus oro ir dirvožemio drėgmei, tačiau užmirkimas dažnai būna pražūtingas. Geriausiai auga silpnai rūgščiuose, giliuose, puriuose priemoliuose ir priesmėliuose, tačiau tinka ir kiti neužmirkę dirvožemiai, išskyrus smėlį ir durpes. Tinka ir vidutinio derlingumo teritorijos.

Laja kūgiškos formos, plati, tanki, augant atviroje vietoje šakas formuoja nuo apačios. Žievė pilka, mažai suaižėjusi, kartais su sakų pūslelėmis. Spygliai 2 – 3 cm ilgio, 2,5 mm pločio, žvilgančios, tamsiai žalios spalvos, minkštesni nei eglės, todėl beveik neduria, išsidėstę dviem eilėmis apie šakelę.

Kankorėžius pradeda brandinti sulaukę 30 ir vėliau. Jie auga tik ant viršutinių medžio šakų ir yra statūs (kaip žvakutės). Sėkloms išbyrėjus lieka tik kankorėžių šakelės.

Lietuvoje jau seniai auginamas kaip puošnus parkų medis, o pasaulyje išpopuliarėjęs kaip kalėdinis medis. Iš dvarų sodų jau išaugusi antroji medžių karta visiškai atspari šalčiui ir prisitaikiusi prie mūsų klimato.

Kėnių eterinis aliejus

Kėniuose gausu eterinių aliejų, kurie į orą patenka pro spyglius ir kamieną. Šie eteriniai aliejai turi storų antibakterinį poveikį, todėl stipriai dezinfekuoja orą ir mažina tikimybę susirgti kvėpavimo takų ligomis. Kėnių kvapas taip pat turi raminantį, atpalaiduojantį poveikį. Teigiama kad jis padeda sukoncentruoti mintis ir kelią nuotaiką.

Kėnių mediena labai tvirta, tačiau lengva ir itin elastinga. Todėl pirmųjų lėktuvų gamybai buvo pasirinkta būtent kėnių mediena. Be to ji nuo seno naudojama muzikos instrumentų gamybai.

Atgal

kenis

 

kenio kankoreziai

 

Medžių parduotuvė Įdomybės