Geltonžiedė sedula (Cornus mas)

Tai 5 – 9 m aukščio krūmas ar nedidelis medis. Lapai kiaušiniški, pailgi, abi pusės sodriai žalios, rudenį tampa ryškiai raudoni. 

Žiedai ryškiai geltoni, gausiai aplipę visas šakeles. Žydi anksti pavasarį, balandžio mėnesį. Vėlyvos pavasario šalnos daug žalos nepadaro, mat sedula atspari šalčiui, o ir žiedai skleidžiasi ne vienu metu. 

Atspari žiemos šalčiams, sausroms, užterštam orui, ligoms ir kenkėjams, bei ūksmei. Tačiau gerai auga ir brandina daug vaisių gerai apšviestoje, derlingoje, drėgnoje bet neužmirkusioje dirvoje. Siekiant gausaus derliaus galima papildomai laistyti ir tręšti. Auga lėtai, tačiau yra ilgaamžiai. Vienas krūmas gali išgyventi iki 100 – 150 metų. 

Vaisiai

Kaulavaisiai saldžiarūgščiai, sultingi, pikantiško skonio. Subrendę rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais krenta ant žemės. Raudoni, pailgi kaulavaisiai, žalių lapų apsuptyje atrodo išties dekoratyviai. 

Kaulavaisius panašius į vyšnias galima valgyti vienus, arba ruošti uogiens, džemus, kompotus ir kt. Iš jų galima daryti vyną, likerį ar trauktines. Uogose gausu vitamino C ir kitų maistingų medžiagų, todėl rekomenduojama jas valgyti sergant mažakraujyste, peršalus, sutrikus medžiagų apykaitai. Uogose esantys fitoncidai turi stiprų antibakterinį poveikį. 

Šie augalai kryžmadulkiai, todėl vaisius formuos tik tada jei šalia bus keli individai. 

Priežiūra

Nėra lepūs ir pakankamai gerai auga be didesnės priežiūros, tačiau tinkamai pasirūpinus, galima tikėtis gausesnio uogų derliaus. Sedulos šaknys paviršinės, todėl rekomenduojama mulčiuoti medienos skiedromis ar durpėmis. Papildomas laistymas bei tręšimas paskatins krūmą subrandinti daugiau vaisių ir jie bus didesni bei sultingesni. Sedulos gana atsparios ligoms ir kenkėjams, todėl profilaktiškai jų purkšti nereikia. 

Genėjimas ir formavimas

Norint, kad krūmas gyvuotų ilgiau rekomenduojama išpjauti senus kamienus, jų vietą užims jauni. Tai krūmas nuolat atsinaujins. Papildomai galima genėti, siekiant suteikti jam išskirtinę formą arba kontroliuoti augimą. 

Veislės

Elegant’ subrandina didelius raudonus vaisius, pasižyminčius stipriu skoniu. Rudenį lapai tampa geltoni, puikiai dera su dar likusiomis raudonomis uogomis, todėl pamėgtas kaip dekoratyvinis augalas.

Pioneer’ kaulavaisiai rūgštesni, tačiau iš jų lengviau paruošti įvairius produktus. Vaisiai siekia 2.5 cm, pirmieji subręsta rugsėjį, o paskutinieji po dar 3 – 4 savaičių. 

Jolico’ veislė buvo išveista komerciniam sedulos uogų auginimui. Jos daug didesnės nei laukinės formos ir kiekvienais metais derlius nepalyginamai didesnis.