Blindė (Salix caprea)

Liaudiškai dar vadinama gluosniu ar karklu. Tai 5-8 metrųkrūmas arba stambus medis, dažnai užaugantis iki 20 metrų aukščio. Žievė pilkai žalia, su amžiumi tamsėja, ima skeldėti. Kadangi žydi anksti balandžio mėnesį, blindžių nektaras padeda atsigauti silpnoms bičių šeimoms po žiemos. Blindę taip pat mėgsta ankstyvi dieniniai drugiai – citrinukas, dilgėlinukai, karpytūnės ir naktiniai drugiai. O žmones džiugina gražūs žiedai, liaudyje dar vadinami kačiukais. Jie kiaušiniškos ir cilindriškos formos, 5-6 cm ilgio. Vaisius suformuoja birželio mėnesį, tai mažos geltonos dėžutės. Jos pasirodo dar tik lapams skleidžiantis, todėl atrodo itin spalvingai. Lapai pailgi, viršutinė jų pusė žalia, apatinė sidabriška. Žemesni augalai formuoja tankesnę lają, o aukštesni – retesnę. Laja ovali, dažai netaisyklingos formos, tačiau blindės pakančios genėjimui, todėl lengvai galima suformuoti norimą struktūrą. Blindė natūraliai auga Lietuvoje, todėl puikiai prisitaikiusi prie mūsų klimato, atspari šalčiams. Priešingai nei kiti Salix genties medžiai nemėgsta užmirkusių dirvų.

Pakanti genėjimui, drąsiai galima apkarpyti net ir nemažą jaunų šakelių kiekį. Tai paskatins medį augti tankesniu, formuoti daugiau šakų.

Vaistinis panaudojimas

Vaistinei žaliavai naudojama blindžių žievė, kuri anksti pavasarį lupama nuo jaunų šakelių. Joje yra rauginių medžiagų, glikozido salicino, iki 4% salicilo rūgšties, mineralinių medžiagų, flavonoidų, vitamino C ir cukraus. Nuovirai vartojami sergant šlapimo takų uždegimu, mažinant temperatūrą ir skatinant prakaitavimą. Senovėje nuovirais plaudavo sunkiai vaikštančių vaikų kojas ir skalaudavo burną sergant stomatitu ar kraujuojant dantenoms, sutrintu lapus dėdavo ant žaizdų.

Veislės

Klimarnock (Pendula)’ šakos stipriai svyrančios žemyn. Dažnai nukerpama viršūnė, kad medelis būtų neaukštas, arba šakelės yra skiepijamos, norint suteikti taisyklingesnę formą.

Curly Locks’ mažas, vos 1,5-2 metrų medis, raitytomis šakomis.