Darželinis jazminas (Philadelphus coronarius)

Tai dekoratyvinis krūmas užaugantis iki 0,5 – 2 m, o kartais ir iki 3 m aukščio. Nuo seno Lietuvoje pamėgtas dėl dekoratyvių, kvapių žiedų ir auginamas kaip sodų ir parkų krūmas. Laja plati, tanki ir rutuliška. Formuoja daug stačių šakų nuo pat žemės. Žievė gelsvai ruda, su amžiumi ima luptis plonais lakšteliais. Lapai žali, o apatinė pusė plaukuota, 4 – 8 cm ilgio, kartais siekai ir 10 cm. 

Labiausiai jazminas vertinamas dėl savo kvapnių ir puošnių žiedų, pasirodančių birželio mėnesį. Žiedai balti, šiek  tiek gelsvi, 2,5 – 3,5 cm ilgio. Jie susitelkę kekėse po 5 – 7, kartais 9 – 11. Žiedų kekės išsidėsčiusios po visą krūmą ir gausiai žydi kiekvienais metais iki 30 metų. Tinkamai genėjant ir atnaujinant krūmą žydi nuolatos.

Gerai ir greitai auga puriuose, derlinguose dirvožemiuose. Pakantus ūksmei, tačiau geriau auga ir dažniau brandina žiedus audamas gerai apšviestoje vietoje. Pakantus užterštam miestų orui ir pakelia iki -25°C šaltį. 

Žiedų panaudojimas

Persiškai yasmin reiškia “Dievo dovana”. Nepaprastas žiedų aromatas tikrai pateisina tokį pavadinimą. Jazminai vieni plačiausiai naudojamų žaliavų parfumerijos pramonėje. Iš žiedų taip pat gaminama arbata, eteriniai aliejai, sirupas ir kt. 

Namų kvėpinimui jazminų žiedai paberiami ant medvilninio audinio, kelias dienas mirkyto alyvuogių aliejuje. Jazminų kvapas per porą dienas įsigeria į alyvuogių aliejų. 

Jazminų žiedų arbata

Džiovinti jazminų žiedai maišomi su žalia arbata. Malonus šios arbatos skonis ir kvapas pakelia nuotaiką ir sušildo. Taip pat reguliuoja medžiagų apykaitą, pasižymi antibakteriniu poveikiu, stiprina nervinę sistemą. Jazminų arbata gali būti vartojama sergant virusinėmis infekcijomis. Stiprina ir valo limfos mazgų ir limfagyslių sistemą.

Jazminų lapai

Lapai pasižymi saponifikacinėmis savybėmis. Susmulkinti ir sumaišyti su vandeniu jie švelniai putoja ir pasižymi valančiomis savybėmis. Šlapiomis rankomis stipriai patrinkite keletą lapų ar žiedų, išsiskyrę saponinai švelniai nuvalys nešvarumus, tačiau nepašalins natūralių odos riebalų. 

Genėjimas

Norint, kad jazminai sėkmingas ir gausiai žydėtų, būtina tinkamai jį genėti. Svarbu pašalinti trečdalį senų stiebų, kurie nebeprodukuoja žiedų. Kad krūmas būtų tankesnis, rekomenduojama iškart po žydėjimo žydinčius stiebus nugenėti ir įkasti į žemę 1/3 jų ilgio. Šiam sėkmingai prigijus, kitais metais šis stiebas vėl sukraus daugybę žiedų. Daugiau informacijos apie genėjimą ČIA.