Europinis ožekšnis (Euonymus europaeus)

Tai 1,5 – 3 m aukščio krūmas, rečiau 3 – 6 metrų medis. Natūraliai auga Lietuvos miškuose, šlaituose. Auginamas kaip dekoratyvinis augalas sodybose ir parkuose. Atsparus užterštam miestų orui, nereiklus dirvožemio derlingumui, pakenčia užtamsinimą. 

Žydi gegužės – birželio mėnesiais. Žiedai pilkšvi ar gelsvi, 8 – 12 mm skersmens, nėra išvaizdūs. Vaisiai ryškūs ir įspūdingi. Keturbriaunė dėžutė, ryškiai rožinės spalvos. Prinoksta rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais ir plyšta. Tada pasimato ryškiai oranžinės spalvos sėklos, kurios pakimba ant plonų pasaitėlių. Taip kaba kelias savaites, kol nukrinta arba yra sulesamos paukščių. Lapai elipsiški, 3-8 cm ilgio ir 1-3 cm pločio, tamsiai žali. Rudenį tampa sodriai raudoni. 

Vaisiai

Vaisiai yra nuodingi, jų valgyti griežtai negalima. Aktyvių medžiagų yra vaisiuose, žievėje ir lapuose. Nuo jų dažniausiai apsinuodija vaikai, užvalgę spalvingų vaisių, arba ožkos užvalgiusios ožekšnio lapų. Simptomai pasirodo po 12 valandų. Dažniausiai sukelia virškinimo problemas, širdies ritmo pakitimus ir galvos svaigimus. 

Veislės

Albus’ vaisių dėžutė balta, o sėklos oranžinės. Vasaros metu lapai būna sodriai žali, o rudenį prieš nukrisdami tampa šviesiai žaliais ir gelsvais. 

Atrorubens’ lapija apvalesnė, pats krūmas 3 – 8 metrų aukščio. 

Red cascade’ gavo apdovanojimą iš Didžiosios Britanijos Karališkosios sodininkystės bendruomenės (British Royal Horticular Society) kaip vertingas sodo augalas (Award of Garden Merit). Vidutinio aukščio krūmas, brandinantis labai daug vaisių.