Paprastasis ąžuolas (Quercus robur)

Jaunus pasitikęs, senais palydėjo, senų senelius matęs, anūkų anūkų susilaukė. Ąžuolas

Lotyniškai robur reiškia stiprybę, tad ne veltui šis medis tituluojamas medžių karaliumi ir yra radęs vietą visų Europos šalių mitologijoje. Jis pasižymi aukščiu, tankia ir plačia laja bei ilgaamžiškumu. Ąžuolai gali gyventi net kelis šimtus metų, o su laiku tik gražėja, nes senstančio medžio žievė skilinėja suteikdama kamienui išskirtinę tekstūrą. Be to, šie medžiai teikia prieglobstį gausybei gyvūnų, tokių kaip voverės, kėkštai bei geniai. Ąžuolo lapus rekomenduojama dėti į kompostą, nes jie padeda susidaryti stabiliam humusui.

Tamsiai žali lapai siekia 10 – 15 cm, yra karpyti, apvaliais kraštais, rudenį nusidažo ryškiai geltona ir rausva spalvomis. Žydi balandžio – gegužės mėnesiais, tačiau žiedai pilkšvi, smulkūs. Rudenį formuoja giles, kurios nuo seno naudojamos gydomuoju poveikiu pasižyminčiai gilių kavai ruošti.

Gilių kava

Gilių kava nuo seno naudojama organizmui stiprinti, toksinams valyti ir stabdyti viduriavimą. Kava ruošiama iš subrendusių, sveikų gilių. Jas nulupus, rekomenduojama virti piene kol suminkštėja. Verdant ne piene, giliu kava tampa karčiai aitraus skonio. Suminkštėjusias gilias reikia susmulkinti peiliu ar sumalti. Tada džiovinti orkaitėje ar keptuvėje. Išdžiūvusias pakepinti iki kol paruduos. Jei gabalėliai dar dideli, galima pakartotinai sumalti.

Giliu kava ruošiama kaip įprasta kava, galima pagardinti pienu, cukrumi ar medumi. Įdėjus cinamono, kavos poveikis ir skonis tampa dar stipresni.

Daugiau informacijos apie ruošimą ir vartojimą galite rasti: http://grynas.delfi.lt/gyvenimas/giliu-kava-nepelnytai-uzmirstas-lietuviskas-gerimas.d?id=59855899

Ąžuolo žievės gydomasis poveikis

Ąžuolo žievė taip pat pasižymi gydomuoju poveikiu. Renkama tik jaunų šakelių žievė, nes ši yra plona, lengvai lupasi ir greičiau atsistato nepakenkdama medžiui. Rekomenduojama tai daryti pavasarį, kada žievė maistingiausia ir ne metaliniu peiliu, kad nepakenktų medžiui. Išdžiovinta ir tinkamai laikoma popieriuje ar medžiagoje, vartojimui tinka 5 metus. Žievės nuovirai pasižymi sutraukiančiu, kraujavimą stabdančiu, priešuždegiminiu poveiki. Tinka tiek vidiniam, tiek išoriniam vartojimui. Nuoviru galima skalauti pleiskanojančią galvą, ilgai negyjančias žaizdas, uždegimams mažinti, vartoti kraujavimui iš viršinamojo trakto stabdyti. Na o vėlykloms atėjus, iš stipraus ąžuolo žievės nuoviro galima gauti sodriai juodus dažus margučiams.

Daugiau informacijos galima rasti: http://www.emedicina.lt/site/files/farmacija_ir_laikas/2005_03/azuolas.pdf