Paprastasis lazdynas (Corylus avellana)

Tai vasaržalis krūmedis, natūraliai ir savaime augantis Lietuvoje. Dažniausiai auga kaip krūmas ir tik retais atvejais kaip medis. Dažniausiai siekia 5 – 7 metrus, turi keletą stiebų. Žievė pilkai gelsva, su tamsiomis skersinėmis juostelėmis, negiliai išilgai suskilinėjusi. Lapai stambūs, tamsiai žali, šiurkštoki. Rudenį tampa gelsvai rudi. Lazdynai yra anksčiausiai Lietuvoje pražystantys sumedėję augalai, kol visa gamta dar miega jie jau būna susukę žirginus (žiedus). Jie geltonos ar gelsvai rusvos spalvos, pailgi ir ritiniški, dažnai susitelkę po kelis ant šakų viršūnių ir nusvirę. Gerai auga paunksmėje, tačiau tokiomis sąlygomis riešutus brandina retai ir labai negausiai.

Riešutai

Esant geram apšvietimui pirmųjų riešutų galima tikėtis jau 5 – 10 augimo metais, o gausiai dera, kas 3 – 5 m. Riešutai – vertingas maisto produktas. Juose gausu riebalų, vitaminų ir kitų maistingųjų medžiagų, todėl puikiai tinka imuniteto stiprinimui. Taip pat pasižymi cholesterolį mažinančiomis savybėmis, dėl antioksidantų gausos jie puiki vėžio prevencija.

Vaidmuo gamtoje

Riešutai tampa maistu įvairiems gyvūnams – voverėms, miegapelėms, kėkštams ir riešutinėms. Tankiai suaugę kamienai palei žemę, tampa prieglobsčiu ant žemės perintiems paukščiams, o lapai maistu daugeliui vabzdžių, ypač drugiams.

Vidutiniškai reiklus dirvožemiui ir nors auga labai įvairios sudėties dirvoje, geriausiai tinka karbonatingi priemoliai ir juodžemiai su daug organinių medžiagų.