Paprastosios alyvos (Syringa vulgaris)

Tai natūraliai iš Balkanų kilusi rūšis, jau nuo seno auginama Europoje ir Lietuvoje. Šis stambus krūmas ar nedidelis medis užauga iki 6 – 7 m aukščio, o kamieno skersmuo siekia iki 20cm. Nuo pat žemės leidžia daug ataugų, kurios formuoja tankų krūmą su plačia lapija. Kamienai kreivoki, šakoti. Žievė ruda ar pilka, medžiui senstant eižėja ir lupasi. Lapai ryškiai žalios spalvos, rudenį negelsta, širdiškos formos, 4 – 12 cm ilgio, 3 – 8 cm pločio. 

Išskirtiniu dekoratyvumu pasižymi alyvos žiedai. Jie labai kvapnūs, alyvinės, baltos, melsvos ar raudonos spalvos. Susitelkę į žiedynų šluoteles, kurios siekia 8 – 18 cm ilgį. Žiedynai tankiai išsidėstę po visą medį ar krūmą. Žydi gegužės – birželio mėnesiais. 

Atsparios užterštam miesto orui ir žiemos šalčiams. Gerai auga derlingame, drėgname, tačiau neužmirkusiame dirvožemyje, gerai apšviestoje vietoje. Nemėgsta rūgščios dirvos. 

Genėjimas

Tinkamai genėjant alyvas iš krūmo galima suformuoti medelius ir paskatinti gausų žydėjimą. Po žydėjimo rekomenduojama nukirpti žiedynus, kad kitais metais jų vietoje išaugtų nauji. Alyvos augs tankesnės, jei rudenį ūgliai bus prikirpti. Nukirpti galima net trečdalį jų ilgio. Tačiau daugiau žiedynų formuoja retesnės alyvos. Šis krūmas išleidžia daug naujų stiebų nuo pat žemės. Jų nenugenėjus, krūmas plėsis ir tankės. Tačiau tai leidžia nuolat atnaujini alyvas ir senus kamienus pakeisti naujais. Visada reikia pašalinti senas nudžiūvusias arba sergančias šakas. Genėjimus galima atlikti alyvoms nužydėjus arba rudenį. Nerekomenduojama to daryti karštomis, sausomis vasaros dienomis arba žiemą. 

Gydomasis lapų poveikis

Lapuose gausu cianido, kuris net ir nedideliais kiekiais yra nuodingas beveik visiems gyvūnams. Todėl prieš pradedant juos naudoti vidiniam vartojimui būtina pasitarti su gydytoju. Liaudies medicinoje lapai naudojami ilgai negyjančioms žaizdoms. Ką tik nuskinti ir švariai nuplauti lapai dedami ant žaizdos. Keičiamas tik apvytus arba 3 – 4 kartus per dieną. 

Etnologinė prasmė

Lietuvoje alyvos – pavasario ir gamtos simbolis. Tačiau Didžiojoje Britanijoje tamsiai violetinė spalva asocijuojasi su mirtimi. Gauti dovanų alyvos šakelę jaunai merginai – blogas ženklas. Tai reiškia, kad vaikinas atsisako ją vesti.

Veislės

Pasaulyje žinoma apie 1 600 paprastosios alyvos veislių ir kasmet jų atsiranda dar. Jos skiriasi savo aukščiu, tankumu, žiedų spalva, žydėjimo laiku ir kt. 

Sensation’ žiedai dviejų spalvų. Centrinė dalis tamsiai violetinė, o krašteliai balti. Auga kiek lėčiau nei kitos veislės ir pasiekia iki 3 – 4 metrų aukštį. Lapai tamsiai žali, melsvo atspalvio. Geriausias laikas genėti yra liepos mėnuo, prieš formuojantis kitų metų žiedų pumpurus. 

‘Aucubaefolia’ lapai žali su geltonais dryželiais. Žiedai pilnaviduriai, labai kvapūs, melsvi. Žiedynų šluotelės didelės, 20–25 cm ilgio. Krūmas siekia iki 3 metrų aukščio. Gali augti miestuose, kur mažai erdvės šaknims. 

‘Madame Lemoine’ tamsiai žaliais lapai ir dvigubais, baltais labai kvapiais žiedais. Žydi gegužės – birželio mėnesiais. Užauga iki 4 metrų.