Baltažiedė robinija (akacija) (Robinia pseudoacacia)

Tai medis ar krūmas, galintis užaugti iki 2-7 metrų aukščio. Laja netaisyklingos formos, tanki. Lapai plunksniški, švelniai žali, sudaryti iš 9-19 mažų, 2-5 cm ilgio lapelių. Lapoti pradeda pačioje vasaros pradžioje. Birželio mėnesį žydi baltais, stambiais, dekoratyviais žiedais. Jie susitelkę į 8-20 cm ilgio kekes. Vaisius suformuoja rudeniop, 5-10 cm ilgio ankštys subrendusios paruduoja. 

Robinija kilusi iš Šiaurės Amerikos, todėl puikiai auga ir Lietuvoje, nebijo šalnų ar išdžiūvimo. Gali augti ir nederlingoje dirvoje, netgi praturtina ją azotu, dėl simbiozės su azotą fiksuojančiomis bakterijomis. Geriau auga gerai drenuojamoje, apšviestoje vietoje.

Genėjimas ir formavimas

Puikiai tinka formavimui, nes pakanti genėjimui. Sužaliuoja net ir smarkiai apkarpyta. Natūraliai užaugina netaisyklingos formos ir plačią lają, tačiau formuojant, iš robinijų galima padaryti norimos formos medžius ar net gyvatvores. Geriausias metas genėjimui – kovo pradžia, prieš medžiui sulapojant. Tuo metu temperatūra jau būna pakilusi aukščiau nulio, todėl medžiui nepakenkia šaltis, o nauji ūgliai pridengia likusias negražias vietas, kol šios per vasarą sugyja. 

Vaistinės savybės

Šis medis ne tik nuostabiai žydi, taip pat skaniai kvepia, bet ir gydo! Majų medicinoje baltažiedė robinija naudojama virškinimo trakto sutrikimams gydyti, dantų skausmui malšinti. Lapai turi raminantį poveikį, todėl puikiai tinka malšinti stresui ir galvos skausmui. Jų galima dėti į vonią, taip mažinant insomniją. Lapai turi toksinų, kurie suyra karšyje, todėl juos būtina nuplikyti. 

Veislės

Frisia’ lapai rudenį prieš nukrisdami tampa sodriai geltonais ir oranžiniais. Žydi rečiau ir ne taip intensyviai kaip natūrali rūšis. 

Twisty Baby’ yra nykštukinė baltažiedės robinijos versija su susisukusiomis šakelėmis. Žiedai kvapūs, purpurinės – raudonos spalvos.  

‘Myrtifolia’ veislės lapija pasižymi natūralia apvalia forma.