Gelsvažiedis tulpmedis (Liriodendron tulipifera)

Tai iš Šiaurės Amerikos kilęs medis, gimtinėje užaugantis iki 60 metrų aukščio, o Lietuvoje aukščiausi siekia 22 metrus. Laja ovali, gana tanki, panaši į klevo. Lapai unikalios formos: turi 2-3 gilias skiautes, o viršūnė tarsi nukirsta. Jie būna 7-20 cm ilgio ir 8-20 cm pločio. Ilgas lapkotis siekia 5-12 cm. Viršutinė lapų pusė žalia, apatinė kiek šviesesnė. Įspūdingai atrodo rudenį, kada tampa sodriai geltonais ir oranžiniais. 

Kaip dekoratyvinis medis vertinamas ne tik dėl savo gražių lapų bet ir išsiskiriančių žiedų. Jie primena tulpes, kurių ilgis siekia 6 cm. Švelniai gelsvi, kiek rausvi žiedai pasirodo birželio pabaigoje ir žydi beveik mėnesį. Žydėti pradeda 20-30 metais, nors kartais gerose augimo sąlygose pirmieji žiedai pasirodo jau 15 metais. 

Gerai auga apšviestoje vietoje, derlingame ir drėgname, kiek rūgštokame dirvožemyje. 

Augimas Lietuvoje

Pirmieji 2 tulpmedžiai Lietuvoje pasodinti Veliuonos parke jau prieš100 metų ir dabar yra 18 ir 22 metrų aukščio. Specialistų teigimu, šie medžiai daugiau nebeauga ir po truputi silpsta, nors tėvynėje laikomi ilgaamžiais ir gyvena iki 500 metų. Visiškai atsparūs šalčiui ir šalnoms, tik pirmamečiai ūgliai kiek lepesni. Žydi ir kasmet dera, tačiau daigių sėklų derlius labai mažas. Tai išŠiaurės Amerikos kilęs medis, todėl Lietuvoje kenkėjų nepastebėta. Žiemos metu, juos apgraužti gali kiškiai, todėl būtina aprišti.

Panaudojimas

Nors tulpmedis dažniausiai auginamas kaip dekoratyvinis medis, jo šaknų žievė naudojama aukštos kokybės alui gaminti, kuriam suteikia lengvą citrinos skonį. Šaknų ir šakų žievė turi malonų, kiek aštroką kvapą. Tradicinėje medicinoje šaknų žievė ir sėklos naudojami kaip antihelmintikas, tačiau dėl nuodingo tulipiferino gausos nerekomenduojama naudoti, be gydytojo priežiūros. 

Veislės

Aureovariegata’ lapų kraštai geltoni. Ne toks atsparus šalčiui kaip rūšinis. Taip pat pasižymigana lėtu augimu. 

Fastigiatum’ formuoja siaurą lają, dažnai iki 5 metrų, o pats medis užauga 13-20 metrų aukčio. Atsparus užterštam miestų orui. Negali augti išdžiūstančiose dirvose, todėl per sausras būtina palieti. 

Integrifolium’ auga greičiau, jauni formuoja siaurą lają, kuri vėliau kiek išplatėja ir tampa ovalios formos. Lapai beveik neskiautėti, todėl yra kone kvadratinės formos.