Nuo seno Lietuvoje prie kiekvieno namo buvo sodinami medžiai

Lietuvių patarlė sako, jog „tikras vyras“ per savo gyvenimą turi atlikti tris darbus: pasodinti medį, pastatyti namą, užauginti sūnų. Sprendžiant iš to, kaip lietuviai, vyrai ir moterys, vertina medžius bei kiek jų kasmet pasodina prie savo naujųjų namų, sodybose, miestų erdvėse ar miškuose – į šios patarlės išmintį vis dar įsiklausoma.

Sodinti medžius skatinama ne tik Lietuvoje. XX a. pabaigoje, apie 1980 m. Kinijoje buvo priimtas įstatymas, kad kiekvienas vyresnis nei 11 metų pilietis kasmet privalo pasodinti ne mažiau kaip po 3 medžius. Tai reiškia, kad per dešimtį metų trijų asmenų šeima Kinijoje pasodina 90 medžių miškelį.

Pagarba medžiams ateina iš archainių laikų. Baltų, kitose indoeuropietiško kilmės pasaulėžiūrose, medžio archetipas, dar vadinamas Pasaulio, Kosminiu arba Gyvybės medžiu, buvo suvokiamas kaip simbolinė pasaulio modelio ašis, per kurią pasiekiame ir bendraujame su dievų pasauliu.

Kokia situacija šiandien?

Ypatingą santykį su medžiu galime pastebėti ir XXI amžiuje.

Ištisus amžius nebuvo Lietuvoje sodybos, kurioje neaugtų didelių medžių. Juos – jaukumui ir ramybei – sodindavo taip pat ir prie kiekvieno naujai pastatyto namo.

Šiandien daug naujakurių, įsikūrusių plikuose kotedžų ar nuosavų namų kvartaluose didžiųjų miestų pakraščiuose, sprendžia dilemą, kaip sukurti gyvą, jaukią ir širdžiai mielą erdvę po savo langais. Aplinkos dizaino specialistai įsitikinę, jog norint gerų rezultatų, kurių nereikėtų laukti visą amžinybė, svarbu pradėti nuo didelių medžių, o tik tuomet derinti visa kita.

Žiema – puikus metas aplinkos planavimui

Naujų namų, kotedžų ar sodybų šeimininkams žiema labai svarbus metas. Būtent šaltuoju metų laiku atsiranda daugiau laisvo laiko planuoti didesnius, drąsesnius pokyčius, kuriuos ketinama įgyvendinti šiltuoju sezonu.

Jei galvojate radikaliai pakeisti savo aplinką – kieme pasodinti didelių, brandžių medžių – geriausia, kai akis nekliūna už kitų augalų.

Norite pasisodinti medį žiemą? Tai įmanoma.

Gera žinia – pasitelkus specialią techniką didelius medžius persodinti – iškasti kartu su didžiuliu žemės gumulu, nesujudinus gyvybiškai svarbių mažųjų šaknelių ir perkelti į iš anksto paruoštą kitą vietą – galima bet kuriuo metų laiku, net ir žiemą.

Specialistai sako, jog persodinti didelius medžius žiemą dar geriau, nes galima aiškiai įvertinti medžio būklę ir sveikatą, skeletinių šakų išsidėstymą. Persodinus svarbu gerai užmulčiuoti šaknų zoną ilgai skaidomomis medžiagomis, pavyzdžiui, žieve. Mulčas ne tik šildo šaknis, bet ir užtikrina drėgmės pusiausvyrą bei dirvos mikroorganizmų gyvybingumą.

You might be interested in …