Žurnalas “Mano sodyba” rašo apie didelių medžių persodinimą

Nusprendėte pasisodinti medį? Gera žinia – jums nereikės laukti 20 metų, kad pamatytumėte jį suaugusį savo namo kieme. Jei panorėsite, tai gali įvykti jau rytoj.

Ar žinote, kad jums patikusį brandų, aukštą medį galite pasisodinti po savo namų langais dar šiandien? „Medeinės parkų“ specialistai naujos technikos pagalba jūsų pasirinktą medį – pušį, ąžuolą, riešutmedį ar bet kurį kitą, kruopščiai iškas ir su chirurginiu tikslumu persodins į naująją vietą.

„Galimybė persodinti didelius medžius specialios technikos pagalba Lietuvoje atsirado visai neseniai, maždaug prieš 2 metus ir šis atradimas kardinaliai pakeitė požiūrį į landšafto formavimą“, – pasakoja Kęstutis Kuoras, didelius medžius persodinančios įmonės „Medeinės parkai“ įkūrėjas ir vadovas.

Tai ypač aktualu augančių miestų ir gyvenviečių naujakuriams, kurie statosi būstus plynuose laukuose, kur tuščia erdvė tiesiog užgožia jaunus medelius.

Šalia naujo namo atvežti ir pasodinti didelį medį, perkelti jau augantį augalą iš vienos vietos į kitą – toliau planuojamo statyti namo vietos, šalia pavėsinės, suformuoti gyvą užtvarą palei kelią, pasisodinti brandžių medžių parką ar sodą – „Medeinės parkai“ šias užduotis atlieka lengvai ir greitai – per vieną dieną. Taip pat nesunkiai taiso tokias klaidas, kaip „neišvaizdus“, „per arti sienos arti kito medžio“, „per didelis užaugo, kitus užgožė“.

Kol jauni medeliai užaugs, tektų laukti 10 ar 20 metų, kartu pergyvenant ligas, kenkėjų antplūdžius, graužikų (pelių ar kiškių) atakas, kurios jaunam medeliui kartais net mirtinai pavojingos.

Didesni medžiai šį „ reanimacijos palatos“ etapą būna jau išgyvenę. Saugumo dėlei, persodinimo metu naudojami ekologiški preparatai, padedantys medžiui lengviau prigyti.

Dažniausiai persodinami 5–6 m., kartais – net iki 10 m. aukščio medžiai. Dar didesnių medžių persodinimas kelia sunkumų todėl, kad tokį medį būtų sunku pervežti, –– pasakoja Kęstutis Kuoras. Tam naudojama speciali medžių persodinimo technika – iš visų pusių jį apgaubiantys ir įsmeigiami į žemę keturi dideli kastuvai – nepažeidžia persodinamo medžio šaknų sistemos, medį perkelia su visu gruntu ir mažosiomis šaknelėmis į naują pasirinktą vietą. Beje, „Medeinės parkų“ veiklos istorijoje visi persodinti medžiai sėkmingai prigijo.

Sodinama bet kuriuo metų laiku. Tiesa, vasarą tai daryti mums patogiau, nes aiškiau matomas visas sulapojęs medžio vainikas.

Persodinti medį galima ne vieną kartą. Antrą ar trečią kartą tai daryti žymiai paprasčiau – jis jau būna prisitaikęs prie persodinimo.

Ar tai yra brangu? Kęstučio Kuoro teigimu, tai labai pigu, kadangi vieno medžio persodinimas užtrunka vidutiniškai apie pusvalandį.

Kodėl verta sodinti didelius medžius:

Sodinant jaunus, 2–3 metų medelius, tai, kaip jie atrodys suaugę galim tik įsivaizduoti. Kokios formos ir tankumo bus jų laja, kokio aukščio bus pats medelis po dešimties dvidešimties metų – galime tik įsivaizduoti. Komponuojant landšafte suaugusius ir susiformavusius medžius, visa tai žinoma tiksliai.
Net ir drąsiausias landšafto idėjas galime įgyvendinti per vieną ar keletą dienų. Jei norime riešutų, suaugusį riešutmedį savo kieme galime turėti jau šiandien, ne po 15 metų.
Suaugę medžiai žymiai atsparesni ligoms ir kenkėjams, vandens ir maisto medžiagų stokai, negu jauni medeliai. Todėl ir pats sodininkavimo procesas – tvaresnis, aplinkai draugiškas. Galime kurti tvarų, pačios gamtos natūraliai kuriamą landšaftą, su minimaliu žmogaus įsikišimu.
Su mūsų medžių persodinimo technika lengviausiai prigyja iki 30 cm skersmens kamieno medžiai. Kadangi kamieno skersmens ir šaknų santykis 1 prie 10, tai 20 cm skersmens medžio kamieno persodinimui iškasame 2 m skersmens žemės gumulą, į kurį telpa visos – ir storosios, ir augalo mitybą užtikrinančios plonosios šaknelės.
Populiariausi medžiai persodinimui mūsų krašte – visus metus žaliuojančios pušys, kurias galime įvairiai formuoti, išgauti norimą vainiko formą. Bet jau atsiranda susidomėjimas ir retesniais, egzotiniais medžiais, vaismedžiais. Beje, pasodinti dekoratyviniai medžiai auga ir kiekvienais metais tampa vis vertingesniais – tai gražiai suformuoti medžiai, riešutmedžiai, šilkmedžiai, magnolijos, sakuros.
Jeigu medis jau vieną kartą persodinamas, tai kitą kartą persodinti jį bus dar lengviau. Ilgainiui periodiškai persodinant jis tampa visiškai atspariu persodinimui, “mobiliu”… Tie medžiai, kurie lengvai pakelia genėjimą, lengvai pakels ir perkėlimą.
Tvarkant – planuojant ar perplanuojant – landšaftą reikėtų tartis su profesionalais.

Girdime sakant, kad žmogus, kastuvu sodindamas medelį, tai daro ne sau, o savo vaikams ar anūkams. Bet jiems galbūt patiks visai kitokie augalai.

Su „Medeinės parkų“ medžių persodinimo technika laukimo laiką sutrumpina iki vienos dienos. Pasirinktu medžiu spėja pasidžiaugti žmogus, kuris ir priėmė sprendimą dėl jo pasodinimo.

You might be interested in …