Padedame medžiams keliauti

Nusprendėte pasisodinti medį? Gera žinia – jums nereikės laukti 20 metų, kad pamatytumėte
jį suaugusį savo namo kieme. Jei panorėsite, tai gali įvykti jau rytoj.

Ar žinote, kad jums patikusį brandų, aukštą medį galite pasisodinti po savo namų langais dar šiandien? „Medeinės parkų“ specialistai taikydami naują techniką jūsų pasirinktą medį – pušį, ąžuolą, riešutmedį ar bet kurį kitą – kruopščiai iškas ir su chirurginiu tikslumu persodins į naują vietą.

„Galimybė persodinti didelius medžius, taikant specialią techniką, Lietuvoje atsirado visai neseniai, maždaug prieš 3 metus. Šis atradimas kardinaliai pakeitė požiūrį į landšafto formavimą“, – pasakoja Kęstutis Kuoras, didelius medžius persodinančios į monės „Medeinės parkai“ įkūrėjas ir vadovas.
Tai ypač aktualu augančių miestų ir gyvenviečių naujakuriams, kurie statosi būstus plynuose laukuose, kur tuščia erdvė tiesiog užgožia jaunus medelius.
Šalia naujo namo atvežti ir pasodinti didelį medį, perkelti jau augantį augalą iš vienos vietos į kitą – prie planuojamo statyti namo, šalia pavėsinės, suformuoti gyvą užtvarą palei kelią, pasisodinti brandžių medžių parką ar sodą – „Medeinės parkai“ šias užduotis atlieka lengvai ir greitai, per vieną dieną. Taip pat nesunkiai taiso tokias klaidas kaip  neišvaizdus“, „per arti sienos ar kito medžio“, „per didelis užaugo, kitus užgožė“.
Kol jauni medeliai užaugs, tektų laukti 10 ar 20 metų, kartu pergyvenant ligas, kenkėjų antplūdžius, graužikų (pelių ar kiškių) atakas, kurios jaunam medeliui kartais net mirtinai pavojingos. Didesni medžiai šį „reanimacijos palatos“ etapą būna jau išgyvenę. Dėl saugumo persodinant naudojami ekologiški preparatai, padedantys medžiui lengviau prigyti.
„Dažniausiai persodinami 5-6 m, kartais – net iki 10 m aukščio medžiai. Dar didesnių medžių persodinimas kelia sunkumų, nes tokį medį būtų sunku pervežti, – pasakoja Kęstutis Kuoras. – Tam naudojama speciali medžių persodinimo technika – iš visų pusių jį apgaubiantys ir įsmeigiami į žemę keturi dideli kastuvai – nepažeidžia persodinamo medžio šaknų sistemos, medį perkelia su visu gruntu ir mažosiomis šaknelėmis į naują pasirinktą vietą. Beje, „Medeinės parkų“ veiklos istorijoje visi persodinti medžiai sėkmingai prigijo.“

PRAVARTU ŽINOTI

Medžiai sodinami bet kuriuo metų laiku.

Tiesa, vasarą tai daryti patogiau, nes aiškiau matomas visas sulapojęs medžio vainikas.

Persodinti medį galima ne vieną kartą.

Antrą ar trečią kartą tai daryti daug paprasčiau – jis jau būna prisitaikęs prie persodinimo.

Ar tai yra brangu?

Kęstučio Kuoro teigimu, tai labai pigu, nes vieno medžio persodinimas užtrunka vidutiniškai apie pusvalandį.

Kodėl verta sodinti didelius medžius

• Sodindami jaunus, 2-3 metų, medelius, kaip jie atrodys suaugę, galime tik įsivaizduoti. Kokios formos ir tankumo bus jų laja, kokio aukščio bus pats medelis po dešimties dvidešimties metų – galime tik įsivaizduoti. Komponuojant landšafte suaugusius ir susiformavusius medžius, visa tai žinoma tiksliai.

• Net ir drąsiausias landšafto idėjas galime įgyvendinti per vieną ar keletą dienų. Jei norime riešutų, suaugusį riešutmedį savo kieme galime turėti jau šiandien, ne po 15 metų.

• Suaugę medžiai daug atsparesni ligoms ir kenkėjams, vandens ir maisto medžiagų stokai negu jauni medeliai. Todėl ir pats sodininkavimo procesas – tvaresnis, aplinkai draugiškas. Galime kurti tvarų, pačios gamtos natūraliai kuriamą landšaftą su minimaliu žmogaus įsikišimu.

• Taikant mūsų medžių persodinimo techniką, lengviausiai prigyja iki 30 cm skersmens kamieno medžiai. Kadangi kamieno skersmens ir šaknų santykis 1 ir 10, persodindami 20 cm skersmens medžio kamieną iškasame 2 m skersmens žemės gumulą, į kurį telpa visos – ir storosios, ir augalo mitybą užtikrinančios plonosios – šaknys.

• Populiariausi persodinami medžiai mūsų krašte – visus metus žaliuojančios pušys, kurias galime įvairiai formuoti, išgauti norimą vainiko formą. Bet jau atsiranda susidomėjimas ir  retesniais, egzotiniais medžiais, vaismedžiais. Beje, pasodinti dekoratyviniai medžiai auga ir kiekvienais metais tampa vis vertingesni – tai gražiai suformuoti riešutmedžiai, šilkmedžiai, magnolijos, sakuros.

• Tvarkant – planuojant ar perplanuojant – landšaftą reikėtų tartis su profesionalais.

Šaltinis: http://www.laisvalakis.lt

You might be interested in …