Specialistai pataria: didelius medžius sodinkite vasarą

Vasaros pradžioje medžiai atsiskleidžia visu savo gražumu: išsitiesia šakos, žaliais, žalsvais, smaragdiniais, rausvais, burgundiškais atspalviais sulapoja laja.

Gera žinia gamtos puoselėtojams – įsitikinimas, kad didelius medžius persodinti galima tik anksti pavasarį arba vėlai rudenį, sulėtėjus vegetacijos procesams – turi spragų ir nėra visiškai teisingas. Atsirado galimybė juos perkelti iš vienos į kitą, kad ir 100 km. nutolusią vietą taip pat ir vasarą, kai medžiai patys puošniausi ir gyvybingiausi. Kai nereikia spėlioti, kaip jie atrodys sulapoję, kaip jų žaluma, aukštis ar formos derės su aplinkiniais augalais, objektais.

Šią žinią ypač džiugiai sutiko naujakuriai ir aplinkos dizaino specialistai. Vasarą tvarkytis savo sode ar sodyboje, atnaujinti namų aplinką žymiai paprasčiau ir maloniau. Geresnį orai, retesni lietūs, sausesni keliai, persodinimo technikai lengviau įvažiuoti į miškus ir pievas.

Saugiai persodinti didelį medį vasarą leidžia nauja „Medeinės parkų“ technika – dideliais peiliais iš visų keturių pusių medį iškasant ir saugiai, apgaubus jo šaknis, kartu su didžiuliu žemės gumulu, specialių kaušu, nugabenant jį į naująją vietą.

Persodinimo metu augalas nepatiria streso: šaknys beveik nepažeidžiamos, nuo jų nenukratomos žemės.

„Tiesa, tam tikri medžio šaknų pažeidimai vyksta ir natūralioje gamtoje – šaknimis nemažai žalos pridaro karkvabalio lervos, kurmiai, kurkliai. Ne ką didesnę intervenciją medžio šaknims padaro ir „Medeinės parkų“ specialistų atliekamas persodinimas, – pasakoja Kęstutis Kuoras, medžių persodinimo specialistas. – Dešimtadalio šaknų pažeidimas medžiui didesnio poveikio neturi – tas pats kas nieko“.

Būtent dėl visų išlikusių šaknų, specialia „Medeinės parkų“ technika persodintam medžiui nereikia jokių paramstymų ar atramų, apsaugančių nuo vėjo – atsidūręs naujojoje vietoje išlikusiomis šaknelėmis jis stabiliai remiasi į žemę, išlaiko tvirtumą bei pusiausvyrą ir nevirsta.

Ką reikėtų žinoti, sodinant medžius vasarą?

Esant sausiems orams, reikėtų medžius dažniau palaistyti, bent jau kol prigis.
Galima naudoti biologinius preparatus, stimuliuojančius šaknų augimą bei padedančius išlaikyti teisingą dirvos mikroorganizmų pusiausvyrą – apsaugančius nuo puvimo bakterijų.
Persodinto medžio šaknų zoną reikėtų mulčiuoti. Labiausiai tinka ilgai skaidomas, daug celiuliozės turintis mulčius – medžio žievė, smulkintos šakelės. Mulčius padės išsaugoti drėgmę, apsaugos nuo temperatūrų svyravimo – perkaitimo ar peršalimo. Išdžiūvus žemei, augalo atsparumas šalčiui menksta.

Beje, vasarą galima persodinti medžius tik specialia „Medeinės parkų“ technika. Kastuvu medžių vasara sodinti nepatartina, nes neįmanoma persodinti nenutraukiant smulkiųjų maitinančiųjų šaknų. Tai ypač pražūtinga spygliuočiams, kurie nepaprastai jautrūs smulkiųjų šaknų nupurtymui.

Vasaros pradžia – išties geras laikas kurti savo aplinką. Norite išbandyti? Daug medžių, kurie jau rytoj gali atsidurti Jūsų kieme, rasite čia: http://www.medeinesparkai.lt/parduotuve/

O žiemą geriau pailsėti patiems ir leisti tai daryti augalams.

You might be interested in …