Angliško stiliaus parkai

Britų salų gamta yra visiškai pakeista. Tai laikoma pačia nenatūraliausia ir labiausiai žmogaus pakeista aplinka. Iš pradžių buvo kertami miškai dėl medienos ir ganyklų poreikio. Taip sunaikinti visi natūralūs kraštovaizdžiai. Vėliau, prasidėjus didžiųjų geografinių atradimų laikotarpiui imta vežti į šias salas įvairius, įmantrius augalus. Botanika tuo metu buvo gana populiarus mokslas ir daugeliui aukštuomenės žmonių didelis pasididžiavimas buvo savo namuose turėti kuo įvairesnių orchidėjų, įvairių spygliuočių bei kitų egzotinių augalų. Taip į dabartinę Didžiąją Britaniją ir Airiją buvo vežami beveik visi augalai, kuriuos tik buvo įmanoma transportuoti ar dauginti sėklomis.

Tokios aplinkybės turėjo didelės įtakos angliškojo stiliaus parkų bei sodų kūrimui. Iš pradžių čia vyravo egzotiniai ir svetimžemiai augalai. Ne visi jie atlaikė aklimatizaciją, daugelis pasirodė neatsparūs ligoms bei kenkėjams, todėl vėliau pereita prie vietinių ir puikiai šalies sąlygomis augančių medžių ir kitų augalų.

Angliškojo stiliaus sodai ir parkai jau gyvuoja ne vieną šimtą metų, todėl esminės tendencijos keitėsi ne tik augalų rūšinės sudėties, bet ir paskirties, bei išdėstymo klausimais. Patys pirmieji sodai priklausė aukštuomenei ir žmonėms, kurie turėjo daug žemės ir laiko ne tik patį sodą kurti bet ir leisti jame daug laiko. Po truputi turtingėjant ir vis ryškėjant viduriniajai klasei sodų ir gražaus kraštovaizdžio poreikis augo. Kiekvienas turintis namą, o prie jo bent lopinėlį žemės, norėjo jį gražiai sutvarkyti ir pritaikyti poilsiui. Netruko atsirasti pirmosios knygos apie aplinkos kūrimą, sėklų bei sodinukų vadovai ir, žinoma, kraštovaizdžio architektai.

Dabar angliškų sodų kūrimo pagrindu laikomas į gamtinę aplinką įsiliejantis ir ramybės pojūtį suteikiantis kraštovaizdis. Visi želdiniai sudėliojami tarsi čia būtų augę natūraliai. Parenkami skirtingu metu žydintys augalai, kad sodas nuolat būtų pilnas žiedų. Jie sudėliojami pagal dydį – žemesni visada eina prieš aukštesnius, taip nei vienas nėra užgožiamas ir atsiskleidžia visu grožiu.

 

Tanki ir gerai prižiūrėta laja – būtinas angliškojo sodo elementas.  Ji tręšiama, laistoma, aeruojama ir reguliariai pjaunama, kad būtų sodriai žalios spalvos ir pilnai susivėrusi. Nenorintiems daug laiko praleisti prie vejos tobulinimo ar tiesiog norintiems ja džiaugtis jau dabar siūloma rinktis ruloninę veją. Tai išpuoselėtos ir prižiūrėtos vejos perkėlimas į Jūsų norimą vietą.

 

Svarbiausią vietą šio tipo soduose užima pagrindiniai akcentai, tai vandens telkiniai, skulptūros, takeliai ir žinoma – medžiai. Tai dideli, brandūs, plačia laja pasižymintys lapuočiai. Jeigu jie pavieniai – sodinami sodo centre, tačiau įprastai jie sodinami sodo pakraščiuose. Taip yra uždaroma erdvė ir sukuriamas privatumas. Medžiai turi ne tik dekoratyvinę, estetinę funkciją, bet yra labai naudingi teritorijai: apsaugo nuo vėjų, saulės kaitros vasaros metu, padeda palaikyti drėgmę dirvoje. Įprastai medžių augimas trunka ne vieną dešimtmetį, todėl pasodinus mažą medelį dar teks ilgai laukti, kol jis atsiskleis visu savo grožiu. Rekomenduojama sodinti iškart didelius medžius. Šiuolaikinė technika leidžia persodinti medžius, kurių aukštis siekia iki 10 metrų. Taip sodas iškart tampa jaukus ir atrodo brandus.

Soduose vyrauja lapuočiai, spygliuočiai sutinkami retai, nebent nykštukinės ar žemaūgės jų formos. Lietuvoje išskirtinio žavesio suteiktų medžiai, rudenį keičiantys lapų spalvą, tai klevai, ąžuolai bei gluosniai. Pirmenybę teikiantys pavasariniams žiedams gali rinktis stambius krūmus, tokius kaip alyvos, jazminai, gudobelės ar nedidelius medžius: ievas. Norintys egzotiškesnio sodo gali pasisodinti magnolijas, sakuras ar tulpmedžius.

Kuriant bet kokį kraštovaizdį būtina jį pritaikyti prie esamos teritorijos ir, žinoma, asmeninio skonio. Turint mažesnę erdvę galima rinktis žemesnius medžius ar veisles, kurios nepasižymi dideliu augimu. Norint džiaugtis egzotiškesniais ir šiltesnio klimato augalais, visada galima juos sodinti vazonuose, kurie žiemos metu įnešami į rūsį ar garažą. Sendinti, neįprastų formų vazonai suteiks daugiau išskirtinumo Jūsų sodui.

Jeigu nusprendėte patys susikurti sau angliškojo stiliaus sodą pasidarykite detalų jo planą ir po truputį pradėkite įgyvendinimą

You might be interested in …