Didelių medžių persodinimas

Medžio persodinimas, kaip ir daugelio kitų darbų, prasideda nuo planavimo. Pirmiausia reikia išsiaiškinti, koks medis labiausiai papuoštų Jūsų teritoriją, kurioje vietoje geriausiai augtų ir gražiausiai atrodytų. Tik turint aiškų tikslą ir viziją pradedami persodinimo darbai.

Medžio persodinimas vyksta keliais etapais:

  1. Naujos vietos paruošimas. Pirmiausia reikia iškasti duobę į kurią bus patalpintas medis. Kadangi visi darbai atliekami specialia technika, galite nesijaudinti dėl likusių žemių kupstų ar sugadintos velėnos. Duobė padaroma lygiai tokio paties dydžio, koks bus ir iškastas medis.
  2. Medis iškasamas specialia technika. Keturi dideli kastuvai išsiskiria, apjuosia medį ir vėl susijungia taip jį iškasdami su visomis šaknimis ir dideliu kiekiu grunto. Iškasamo kaušo skersmuo siekia 2,5 metro, o kartu su medžiu gali sverti iki 6 tonų. Medžio paėmimas su visu gruntu yra labai svarbus, nes yra išsaugoma apie 70% šaknų. Didelis grunto kiekis yra svarbus dėl dviejų priežasčių: visų pirma, tai smulkiųjų šaknų, dar vadinamų šakniaplaukiais, išsaugojimas ir medžiui naudingos dirvožemio mikrofaunos paėmimas.
  3. Medis transportuojamas į naują vietą. Transportavimo metu šaknų sistema yra visiškai apsaugota nuo pažeidimo, išdžiūvimo ir kitokio sužalojimo. Atidžiai prižiūrima kamieno, šakų ir lajos būklė. Kadangi kelionė trunka neilgai, medžio sužalojimo tikimybė labai menka.
  4. Medis perkeliamas į naująją vietą ir žemė suspaudžiama, kad būtų pašalinti oro tarpai, kuriuose galėtų kauptis drėgmė, sukeldama puvinį.
  5. Medis palaistomas. Tinkamas drėgmės kiekis, ypač po persodinimo, padeda smulkiosioms siurbiamosioms šaknelėms atsistatyti ir medis greičiau įsitvirtina naujoje vietoje.

Šakų nugenėti iškart po medžio persodinimo nereikia. Medžių lapai aprūpina visą augalą gyvybiškai svarbiomis medžiagomis, kurių reikia šaknų augimui, įsitvirtinimui, kovai su ligomis bei kenkėjais, ir žinoma, sėkmingam augimui. Jeigu vis dėlto norisi pašalinti trukdančias šakas geriausia tai daryti medžiui sėkmingai įsitvirtinus, tai yra kitą arba dar kitą vegetacijos sezoną.

Sėkmingas medžio prigijimas priklauso nuo tolimesnės jo priežiūros. Jeigu medis pasodintas tik vienas rekomenduojama jį laistyti ir artimiausius metus atidžiai prižiūrėti. Tačiau didelės medžių grupės reikalauja žymiai mažiau priežiūros. Taip yra dėl to, kad medžiai sudaro mikroklimatą, kuris teigiamai veikia visą medžių grupę. Be to susidariusi stambi šaknų sistema geba išlaikyti drėgmę ir mineralines medžiagas net ir esant nepalankioms aplinkos sąlygoms.

You might be interested in …