Medžių sodinimas tik iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti paprastas procesas. Sėkmingam prigijimui neužtenka iškastą medį įkišti į duobę ir užpilti šiek tiek vandens. Jei nusprendėte greitai suformuoti jaukų ir išskirtinį kraštovaizdį sodindami didelius medžius patys – teks dar labiau paplušėti. Patikėdami šį darbą profesionalams, galite būti tikri, kad medis prigis ir sėkmingai augs. Nusprendusiems šį darbą atlikti patiems, mūsų specialistai dalinasi keliais patarimais.
Sodinimo patarimai
Sodinant medžius svarbiausia yra tinkamai prižiūrėti šaknis. Sėkmingam prigijimui reikia apie 70 % šaknų. Svarbios yra ne tik didžiosios šaknys, bet ir smulkios, plika akimi nepastebimos siurbiamosios šaknelės. Kad jos liktų nepažeistos, rekomenduojama kasant medį jį paimti su visomis žemėmis, stengiantis kuo mažiau jas sujudinti ar nukratyti. Sujudinus žemes, smulkios šaknelės yra tiesiog nutraukiamos ir sutrinka medžio apsirūpinimas vandeniu. Pažeidus ir stambias šanis, kuriose medis kaupia atsargines maisto medžiagas, įsitvirtinti ir atsiauginti pažeistas dalis tampa beveik neįmanoma. Jei sodinuką tenka toli gabenti, būtina visą šaknų sistemą aprišti, esant poreikiui papildomai padrėkinti.
Jei nusprendėte sodinti medžius su formuota šaknų sistema iš vazonėlių, tai daryti reikia taip pat atidžiai. Pirmiausia rekomenduojama šaknis švelniai išpurenti ir išskleisti, paskirstyti tolygiai. Jei sodinate kiek didesnį medį ir šaknų kiekis nėra proporcingas lajai, medį būtina tvirtinti jį pririšant prie šalia įsmeigtų kuolų. Šaknys turi aprūpinti medį reikiamomis mineralinėmis medžiagomis ir vandeniu, o kol jos pilnai išsivystis ir galės atlikti savo fukciją praeis keleri metai. Visą tą laiką rekomenduojama medį papildomai laistyti ir tręšti. Galima naudoti šaknų augimo stimuliatorius, kurie paspartins šaknų sistemos vystymąsi.
Sodinimo laikas
Geriausia medžius sodinti ne vegetacijos sezonu, tai yra rudenį jau nukritus lapams ar pavasarį dar prieš jiems skleidžiantis. Sodinti galima ir žiemą, tačiau kartais kyla bėdų dėl įšalusio grunto iškasimo, kuris UAB “Medeinės parkų” technikai yra lengvai įveikiamas. Medžio perkėlimą vykdant vasarą reikia ypatingai atsargiai elgtis su šaknimis, paimti jų kuo daugiau, apsaugoti nuo išdžiūvimo ar žemių gumulo nubyrėjimo. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad iškart po persodinimo reikia pasirūpinti tinkamu drėgmės kiekių grunte. Jeigu sodinate pavasarį ar rudenį, kada dažni lietūs ir žema oro temperatūra, papildomo laistymo prireikia retai, tačiau vasaros metu – papildomas vanduo tiesiog būtinas. Reikia nuolat stebėti dirvą ir šiai išsausėjus – gausiai palieti visą teritoriją, kurią dengia laja. Svarbu neperlaistyti, nes tada šaknys ima pūti ir medžio gyvybingumas suprastėja. Sodinant medžius su specialia technika, kuria dirba ir UAB “Medeinės parkai” medžius galima persodinti visus metus, nes net ir vasarą, paimamas didelis šaknų kiekis užtikrina viso medžio aprūpinimą reikiamomis mineralinėmis medžiagomis ir vandeniu.